Coraz więcej osób narzeka w dzisiejszych czasach na problemy ze swoim układem pokarmowo-wydalniczym. Najczęściej, sami jesteśmy sobie winni, ponieważ odżywiamy się w niewłaściwy sposób i prowadzimy niezdrowy tryb życia. Odczuwa to nie tylko nasz układ pokarmowy, ale również inne układy. Przede wszystkim, zazwyczaj cierpią jelita, gdzie pojawiają się złogi z resztek pokarmowych. W skrajnych przypadkach, kiedy pojawiają się zaparcia i trudności z wypróżnieniami, a w organizmie brakuje jednocześnie płynów, złogi kałowe mogą zamienić się w twarde i suche kamienie kałowe, których bardzo trudno jest się pozbyć. Kamienie te zapychają nasze jelita, a jednocześnie pełne są toksyn i produktów, których należy jak najszybciej się pozbyć.

Co powoduje zapchane jelita?

Przede wszystkim, na taką sytuację ma wpływ nasz tryb życia. Najczęściej wskazuje się na poniższe przyczyny:

 • Bierny tryb życia i brak aktywności fizycznej. Często osoby, które prowadzą siedzący tryb życia narzekają właśnie na zapchane jelita.
 • Spożywanie produktów wysoko przetworzonych i tak zwanych fast foodów. W sklepach można obecnie kupić produkty spożywcze, które naładowane są dosłownie chemią oraz konserwantami, a te nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia.
 • Nieregularne spożywanie posiłków. Wiele osób nie jada o stałych porach i często korzysta z przekąsek.
 • Zjadanie zbyt małej ilości błonnika pokarmowego. Jest on nam niezbędny do właściwych wypróżnień i pozbywania się resztek niestrawionych pokarmów.
 • Picie zbyt małej ilości wody. Wiele osób ma problemy z nawadnianiem organizmu. Nie zdają sobie one sprawy z tego, że z uwagi na zbyt małą ilość płynów, masy kałowe odwadniają się i robią się zbyt twarde i perystaltyka jelit nie jest sobie w stanie z nimi poradzić.
 • Niekiedy przyczyną okazują się być również zmiany hormonalne.

Jak rozpoznać problem, kiedy się on pojawi?

Okazuje się, że nie trudno zorientować się, kiedy w organizmie zalegają złogi kałowe. Zapchane jelita dość szybko dają bowiem o sobie znać. Przede wszystkim, pojawiają się poniższe objawy:

 • problem z wypróżnieniami, który trwa kilka, a nawet kilkanaście dni,
 • ból w dole brzucha i w okolicach odbytnicy,
 • wodnista wydzielina, która wypływa przy próbach parcia,
 • krew,
 • z czasem mogą pojawiać się nudności i wymioty,
 • w skrajnych przypadkach dochodzi do stanu zapalnego jelita.

Najczęściej osoby, które cierpią z powodu zapchanych jelit, narzekają przede wszystkim na uporczywe zaparcia i bolesność w dole brzucha. Jak najszybciej trzeba zacząć z tym walczyć, aby nie dopuścić do rozwoju sytuacji. Na początek, można stosować domowe sposoby na oczyszczenie jelit ze złogów.

Jakie domowe sposoby warto stosować na zapchane jelita?

Przede wszystkim, zaleca się zmianę diety. Przez jakiś czas powinna ona opierać się głównie na produktach wysokoresztkowych, bogatych w błonnik pokarmowy. Można go znaleźć w wielu warzywach i owocach, ale również płatkach owsianych i w pieczywie pełnoziarnistym. Błonnik doskonale oczyszcza jelita i pozwala na pozbycie się złogów.

Można tez zakupić gotowy produkt, na przykład mieszankę naturalnego błonnika Fibra Vitale i spożywać ją codziennie. Nie wolno jednak zapominać o tym, że spożywanie błonnika pokarmowego wymaga również picia sporej ilości płynów. Należy wypijać minimum dwa litry wody niegazowanej w ciągu dnia.  Dobrze jest zadbać również o aktywność fizyczną, ponieważ sprzyja ona wypróżnieniom i poprawia perystaltykę jelit. Sport powinien stać się rutyną, powtarzaną każdego dnia.

Kiedy zaparcia są uporczywe, można też udać się do lekarza. Ci najczęściej zalecają swoim pacjentom przede wszystkim leki, które mają zwalczać zaparcia:

 • tabletki rozrzedzające masy kałowe,
 • leki podrażniające odbytnicę, a więc czopki glicerynowe,
 • leki przeczyszczające.

Z tymi ostatnimi warto jednak postępować ostrożnie, ponieważ często powodują one rozleniwienie się jelit. Wówczas zaparcia powracają jeszcze częściej i są bardziej uporczywe. Najważniejsze jest naturalne wspieranie perystaltyki jelit, ale nie jej sztuczne wywoływanie.