W okresie letnim i wiosennym nie brakuje żywo zainteresowanych oczyszczaniem organizmu. Wielu z nich ulega jednak wpływom reklamy czy trendom i modzie wśród rówieśników – nie mając tak naprawdę większej wiedzy na temat detoksykacji. Samo przekonanie o tym, że dwutygodniowa czy nawet miesięczna kuracja jest w stanie całkowicie oczyścić organizm, to oczywiście wielka ułuda.

Problemem nie jest nawet samo oczyszczenie się z podstawowych toksyn, ale utrzymanie tego stanu oczyszczenia przez dłuższy czas. Oznacza to bowiem wyeliminowanie na stałe takich szkodliwych i toksycznych czynników zewnętrznych z naszego otoczenia, jak chociażby:

 • żywność wysoko przetworzona – niestety kolosalna większość produktów spożywczych kupowanych i stosowanych w dzisiejszej kuchni, także domowej, to produkty przemysłowe, z ogromną ilością sztucznych dodatków, które później z nie lada problemem, organizm musi trawić i przekształcać w produkty przemiany materii,
 • używki, a w szczególności narkotyki, alkohol oraz nikotyna, które bardzo szkodzą na wielu poziomach – komórkowych oraz tkankowych i organicznych,
 • niedostateczne nawodnienie organizmu – niestety zamiana wody czy naparów ziołowych czy nawet herbat na soki, napoje gazowe czy kawę sprawia, że organizm tak naprawdę mimo przyjmowania dużej ilości płynów, jest de facto ciężko odwodniony, a przez to nie może radzić sobie z przetwarzaniem i wydalaniem toksyn, więc odkłada je m.in. w przestrzeniach międzykomórkowych.

Na jakie objawy zwracać uwagę?

Naturalnie bardzo ważnym etapem każdego leczenia, jest dostatecznie szybkie wychwycenie objawów, które wskazują na daleko posunięte problemy wymagające interwencji. Niestety niektóre z objawów wskazujących na zanieczyszczenie organizmu łatwo pomylić z zupełnie innymi symptomami i chorobami. Dlatego zanim zaczniemy leczyć się na poważniejsze przypadłości, warto wypróbować podstawowe sposoby na oczyszczenie organizmu z toksyn, aby mieć stuprocentową pewność, że to właśnie nagromadzone toksyny nie są głównym problemem.

Najczęściej ich wysokie stężenie w organizmie przejawia się takimi oznakami i symptomami, jak chociażby:

 • bóle głowy i towarzyszące regularnie uczucie zmęczenia,
 • bóle mięśniowe i stawowe – zakwaszenie organizmu przeważnie objawia się właśnie urazami i bólami w okolicach stawów,
 • rozdrażnienie i problemy z koncentracją,
 • wzdęcia, zaparcia, uczucie ciężkości,
 • brzydki zapach z ust,
 • wypryski na całym ciele i inne chorobowe zmiany skórne,
 • powracające i nie dające wyleczyć się raz na stałe stany zapalne i infekcje,
 • tendencja do łapania prostych chorób – dowód na osłabienie odporności organizmu,
 • suchość w ustach,
 • wypadanie włosów i łamanie się paznokci,
 • wysoki poziom złego cholesterolu i złe wyniki badań morfologicznych, także na cukier.

Skuteczne metody leczenia

Leczenie się na poważne choroby z zastosowaniem antybiotyków i innych terapii farmakologicznych może jedynie dodatkowo rozregulować cały układ trawienny, na czele z żołądkiem oraz jelitami. Dlatego przed postawieniem takiej diagnozy zawsze warto przetestować na sobie najpopularniejsze sposoby na oczyszczenie organizmu z toksyn.

Krokiem absolutnie podstawowym powinno być włączenie odpowiedniej ilości wody do swojej codziennej diety oraz wyłączenie z niej produktów mocno przetworzonych i syntetycznej żywności. Włączenie ziół czy mieszanek ziołowych jak Fibra Vitale, zaparzanie zielonej herbaty czy sięganie po odpowiednie przyprawy w gotowaniu podkręcające metabolizm i ułatwiające trawienie, powinno być natomiast krokiem drugim.