Naturalność jest ostatnio wyjątkowo ceniona i coraz więcej osób przed sięgnięciem po silne leki i produkty farmaceutyczne na receptę, wolą poszukać alternatywnych i bardziej naturalnych, a przez to bezpiecznych i zdrowych, metod radzenia sobie z określoną przypadłością. A ponieważ za co drugim mniej lub bardziej poważnym schorzeniem stoją toksyny gromadzące się i odkładające w komórkach i organach naszego ciała, detoksykacja jest tym zadaniem, które warto postawić sobie nie tylko na wiosnę czy przed sezonem wakacyjnym.

Skuteczne i naturalne oczyszczanie

Oczyszczenie organizmu, najlepiej metodami naturalnymi, powinno przyświecać absolutnie każdemu człowiekowi, ponieważ daje ono wiele korzyści, wśród których najważniejsze to uporanie się z częstymi problemami, takimi jak:

 • bezsenność i ogólnie towarzyszące na co dzień uczucie zmęczenie,
 • rozdrażnienie lub rozkojarzenie,
 • nawracające zaparcia i bóle brzucha,
 • kłopoty z wypróżnianiem się,
 • bóle głowy i bóle mięśniowe,
 • kłopoty z cerą i nawracające wysypki, wypryski czy łojotok,
 • słabe włosy, paznokcie,
 • skurcze i bóle mięśniowe,
 • nawracające stany zapalne, a przede wszystkim bardzo niskim poziom odporności, który wiąże się ze stałymi przeziębieniami, chorobami i innymi problemami immunologicznymi.

Bywają one niejednokrotnie mylone z zupełnie innymi jednostkami chorobowymi, dlatego też dla skuteczniejszej diagnostyki i bezpieczeństwa samych pacjentów, powinni oni zawsze dbać o odpowiednie oczyszczenie organizmu.

Najskuteczniejsze metody naturalne

W związku z powyższym w ostatnich latach na popularności zdecydowanie zyskują naturalne metody oczyszczania organizmu. Zdecydowanie minęły czasy, gdy jedynym pomysłem na oczyszczenie organizmu była lewatywa – świadomość samych lekarzy, farmaceutów oraz pacjentów na temat tego, co zanieczyszcza oraz oczyszcza organizm, zdecydowanie wzrosła. Wzrosła też ilość produktów i preparatów jak Fibra Vitale, dostępnych bez recepty na każdym kroku, a których naturalność oraz skuteczność w procesie oczyszczania organizmu nie może być zakwestionowana.

Oczyszczanie organizmu ma bardzo wiele wspólnego z racjonalizacją żywienia i wprowadzaniem nowych nawyków oraz produktów do swojego codziennego menu. Niekiedy już bardzo proste naturalne metody oczyszczania organizmu, znane i stosowane intuicyjnie od wielu wieków, przynoszą najszybciej oczekiwany rezultat, nie narażając przy tym wątroby czy układu trawiennego na negatywne skutki uboczne, jak ma to miejsce chociażby przy stosowaniu silnych antybiotyków, kortykosteroidów itp. Złote zasady, o których trzeba pamiętać przy oczyszczaniu organizmu, to m.in.:

 • picie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie – wskazane, aby była to woda lub herbaty owocowe, a najlepiej napary ziołowe – natomiast całkowicie niewskazane, aby ten limit dziennie przyjętych płynów wypełniać słodzonymi czy gazowanymi napojami, w których de facto znajduje się więcej toksyn dla organizmu niż substancji wspomagających detoksykację,
 • włączenie ziół – najlepiej w postaci łatwej do przyjęcia herbatki ziołowej – w aptekach i sklepach zielarskich nie brakuje produktów jak Fibra Vitale, w skład których wchodzi od kilku do nawet kilkunastu różnych ziół i ekstraktów roślinnych pochodzących z naturalnych, ekologicznych upraw,
 • sięganie po produkty bogate w błonnik pokarmowy – jest on dostępny nie tylko w nasionach oraz niektórych warzywach, ale w wysokim stężeniu występuje także w niektórych ziołach,
 • stosowanie produktów podkręcających metabolizm jak kurkuma i inne przyprawy czy zioła, a w szczególności pokrzywa czy zielona herbata [czytaj na temat oczyszczania],
 • regulowanie pracy jelita grubego oraz poprawa trawienia w samym żołądku – chociażby poprzez regenerację uszkodzonej błony śluzowej czy wspomaganie produkcji soków trawiennych.

Wsparcie organizmu z zewnątrz

Bardzo istotne jest odpowiednie wspieranie organizmu w jego walce z toksynami. A to oznacza przede wszystkim wyeliminowanie z własnego otoczenia tych czynników, które wyjątkowo negatywnie wpływają na metabolizm komórkowy oraz paraliżują podstawowe systemy oczyszczania organizmu. Bardzo ważne jest więc zmniejszenie ilości wysoko przetworzonej przemysłowo żywności, która otacza dzisiaj nas ze wszystkich stron.

Im mocniej produkt spożywczy jest przetworzony, tym więcej musi się w nim znajdować produktów kompletnie nieprzydatnych człowiekowi z punktu widzenia jego funkcjonowania, a wymuszającym jedynie na żołądku, wątrobie, nerkach, jelitach czy pęcherzu, zupełnie nienaturalne funkcjonowanie. Naturalne metody oczyszczania organizmu dają także tę pewność, że nie przyjmujemy w tym czasie do środka żadnych niepotrzebnych, sztucznych związków chemicznych. A dobrze dopasowane mieszanki ziołowe oprócz oczyszczania, dają także prawdziwego kopa witalności i zastrzyk energetyczny.