Nasza dieta w dzisiejszych czasach pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim, większość osób przyznaje się do tego, że jada nieregularnie. Najczęściej są to dwa lub trzy duże posiłki w ciągu dnia, którym towarzyszy spora ilość słodkich i słonych przekąsek. Poza tym, wybieramy często żywność wysoko przetworzoną lub po prostu fast foody, ponieważ nie wymagają one od nas czasu na przygotowanie i można spożyć taki produkt od ręki. Takie nawyki żywieniowe nie pozostają jednak bez wpływu na nasz stan zdrowia. Przede wszystkim, cierpi sam układ pokarmowo-wydalniczy, ponieważ atakujemy go różnego rodzaju konserwantami oraz sztucznymi dodatkami, które zawierają sporo toksyn. Dlatego tak ważne jest, aby co jakiś czas oczyścić jelito grube z toksyn i resztek pokarmowych. Przede wszystkim, zaleca się przeprowadzić takie oczyszczanie jelit na wiosnę, po okresie zimowym.

Na czym polega oczyszczanie jelita grubego?

Przede wszystkim, chodzi o to, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju złogów kałowych, które gromadzą się w jelicie grubym, a w których znajdują się toksyny i produkty przemiany materii. Czym grożą takie resztki niestrawionych pokarmów, gromadzące się w jelicie grubym?

 • Resztki te gromadzą się w końcowym odcinku jelita grubego, odbytnicy, na jej ściankach i z czasem powodują zaparcia.
 • Najczęściej, pozbawione są one wody i stają się twarde, przez co trudno jest się im wydostać na zewnątrz. W skrajnych przypadkach, mogą powstawać nawet kamienie kałowe.
 • Po jakimś czasie, toksyny zawarte w złogach, zaczynają wywoływać stan zapalny jelita grubego.
 • Przez mikrouszkodzenia jelita, toksyny mogą wydostawać się do organizmu i uszkadzać inne ograny. Najczęściej jest to przyczyną chorób autoimmunologicznych, jak na przykład zespół Haschimoto, czy reumatoidalne zapalenie stawów.
 • Ponieważ nasza odporność czerpana jest właśnie z jelit, spada ona w gwałtowny sposób i jesteśmy narażeni na choroby.
 • Często resztki pokarmowe gromadzące się w jelitach skutkują również otyłością brzuszną i złym samopoczuciem.

Dlatego tak istotne jest oczyszczanie jelita grubego raz na jakiś czas i pozbywanie się wszelkiego rodzaju złogów. Szczególnie dotyczy to osób, które prowadzą niewłaściwą dietę skutkującą właśnie gromadzeniem się takich toksyn w sporych ilościach.

Jakie są domowe sposoby na oczyszczanie jelit?

Wiele z metod można z powodzeniem stosować we własnym domu. Najlepiej jest przygotować swój organizm do tego, przez kilka dni stosując dietę lekkostrawną, opartą głównie na warzywach i owocach. Lepiej unikać w tym czasie mięsa i innych produktów zwierzęcych. Zaleca się również picie sporej ilości wody, która rozwadnia złogi kałowe znajdujące się w jelitach.

Jak wyczyścić jelita?

Można zacząć od wykonania domowej lewatywy. Zestawy do jej przeprowadzenia można kupić w każdej aptece. Najlepiej zacząć od wody, w temperaturze ciała oraz odrobiny soku z cytryny, który wspaniale rozmiękczy wszelkie kamienie kałowe.

 • Niezwykle ważne jest również spożywanie jak największej ilości błonnika pokarmowego. Błonnik nie jest trawiony przez nasz organizm i w całości dostaje się do jelit, gdzie pęcznieje pod wpływem płynów. Działa jak swego rodzaju odkurzacz, ponieważ zbiera wszystkie resztki pokarmowe ze ścian jelit i pomaga nam się wypróżnić. Można stosować gotowe mieszanki błonnika wysokiej jakości, jak na przykład Fibra Vitale, ale oprócz tego warto też jeść pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane i warzywa, które są bogate w błonnik.
 • Nie wolno przy tym zapominać o płynach, ponieważ tylko dzięki nim błonnik będzie działał prawidłowo. Najlepiej wypijać minimum dwa litry wody niegazowanej, poza innymi płynami.
 • Bardzo pomocne w oczyszczaniu organizmu są kasze, w szczególności jaglane. Warto na ten czas wybierać właśnie produkty wysokoresztkowe, jak kasze, warzywa i owoce.
 • Poleca się, aby nie unikać aktywności fizycznej w tym czasie, ponieważ sprzyja ona wypróżnieniom.

Poza takimi sposobami, można również z powodzeniem pić ziołowe napary, ponieważ wiele z nich pomaga przy prawidłowej perystaltyce jelit i wspomaga oczyszczanie. Na pewno pomocne okażą się: koper włoski, rumianek, ostropest plamisty, kwiat lawendy, czy też czystek. Warto jednak skonsultować z osobą znającą się na ziołolecznictwie sposób ich przyjmowania, ponieważ nawet zioła spożywane w zbyt dużych ilościach mogą szkodzić.

Dietetycy zwracają również uwagę na przyprawy, które wpływają na nasz metabolizm i pomagają w oczyszczeniu organizmu. Zaleca się stosowanie:

 • chilli,
 • pieprzu cayenne,
 • kurkumy,
 • cynamonu,
 • anyżu,
 • kardamonu,
 • rozmarynu,
 • kuminu.

Oczywiście, nie można przesadzać z ich ilością, ponieważ mogą podrażniać błonę śluzową żołądka oraz jelit.

Terapia wodna a oczyszczanie jelita grubego

Wiele osób decyduje się obecnie na zastosowanie hydrokolonoterapii w celu oczyszczenia swoich jelit ze złogów i toksyn. Taka terapia za pomocą wody jest bardzo skuteczna i przy okazji bezbolesna. Zabieg polega na podaniu wlewki doodbytniczej z wodą, która przepływa przez jelita i okrężnicę, oczyszczając je ze złogów. W trakcie przepływu wody, wykonywany jest masaż, który ma sprzyjać perystaltyce. Wszystkie resztki odpływają z wodą do kanalizacji, a osoba poddająca się zabiegowi nie odczuwa przy tym żadnego dyskomfortu. Okazuje się, że dzięki takiemu zabiegowi można stracić nawet kilka kilogramów.

Oczyszczanie organizmu ze złogów i toksyn jest niezwykle istotne, kiedy planowana jest kuracja odchudzająca, ponieważ dopiero wówczas organizm jest gotowy do takiej kuracji. Poza tym, doskonale wpływa ono na stan naszej skóry, włosów i paznokci, a także układu pokarmowego. Każdy powinien przynajmniej raz do roku zastosować kurację oczyszczającą.