Trądzik to problem, który nie dotyczy tylko nastolatków w wieku dojrzewania, choć prawdą jest, że zmiany hormonalne mogą wpływać na jego występowanie. Zazwyczaj jest to trądzik hormonalny, jednak u dorosłych nie do końca znane są przyczyny powstawania takiego trądziku. W tym przypadku podejrzewa się indywidualną skłonność do nadprodukcji sebum.

Trądzik – jak wygląda, gdzie się pojawia?

Zaskórniki, ropne grudki czy czerwone krostki to różne stadia trądziku, które można zauważyć. Najczęściej widuje się trądzik na czole oraz na reszcie twarzy, ponieważ to na skórze twarzy najwidoczniejsza jest skłonność do nadprodukcji sebum. Trądzik na brodzie oraz trądzik na policzkach występują równie często, ponieważ są to miejsca, w których najczęściej przetłuszcza się skóra. Dość popularnym zjawiskiem jest trądzik na plecach, choć wiele osób sprytnie ukrywa to pod ubraniem. W niektórych środowiskach panuje jeszcze przekonanie, że kobieta w ciąży ma nieskazitelną cerę. Nie zawsze jest to prawda, ponieważ zdarza się trądzik w ciąży, choć nie jest to częste zjawisko.

Jak leczyć trądzik?

Trądzik pospolity można wyleczyć, choć czasami wydaje się to bardzo żmudne i długotrwałe. Nie można tracić nadziei i należy uzbroić się w cierpliwość. Sposoby na trądzik są różne, jednak nie wszystkie

wyleczenie trądziku pospolitego

są tak samo skuteczne. Krem na trądzik może być dobrym rozwiązaniem, ale należy wybrać dobry kosmetyk o naturalnym składzie, jak na przykład Sevolium – ten kosmetyk nie zawiera sztucznych substancji, więc nie podrażni dodatkowo skóry. Dobra maść na trądzik lub domowa maseczka też może wywołać pożądane efekty, jednak będzie to długotrwała kuracja. Przy zaawansowanym trądziku niekiedy dermatolog przepisuje tabletki na trądzik – głównie retinoidy i izotretinoinę. Tabletki są jednak ostatecznością, ponieważ mogą być dużym obciążeniem dla organizmu.

Dość dużą skuteczność ma laser na trądzik. Może on zlikwidować zmiany na skórze dzięki swoim przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym właściwościom. Dodatkowo działa na blizny po trądziku, które byłyby wręcz niemożliwe do usunięcia innym sposobem, niż właśnie laserem.