Jak dbać o jelita, aby ich nie zapychać?

Każdego dnia wystawiamy nasz układ pokarmowy na spore próby. Większość osób nie stosuje bowiem podstawowych zasad zdrowego żywienia i często jadamy nieregularnie i niewłaściwe produkty. Przede wszystkim, cierpią na tym nasze jelita i cały układ wydalniczy, ponieważ ich zadanie jest niezwykle utrudnione. Okazuje się, że u wielu osób w końcowym odcinku jelita grubego, odbytnicy, gromadzą się tak zwane złogi kałowe, które są odwodnione i dość twarde. Może dochodzić wówczas do uporczywych zaparć, z którymi bardzo trudno się walczy. Kamienie kałowe zalegają w jelitach przez kilka lub kilkanaście dni i wszystkie toksyny w nich zawarte mogą wydostawać się do naszych innych układów. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ prowadzi przede wszystkim do znacznego upośledzenia działania układu pokarmowego.

Jakie są najczęściej wymieniane przyczyny zapchanych jelit?

 • Przede wszystkim, wskazuje się na siedzący tryb pracy oraz bierny tryb życia. Często więc osoby nieaktywne, lub po prostu chore mają poważne problemy z wypróżnieniami.
 • Poza tym, dieta uboga w błonnik pokarmowy i produkty wysokoresztkowe, nie sprzyja wypróżnieniom.
 • Wiele osób zapomina o konieczności codziennego wypijania płynów, przez co złogi kałowe twardnieją i wysuszają się, a zwykła perystaltyka jelitowa nie jest sobie z nimi w stanie poradzić.
 • Przyczyną mogą być również problemy z równowagą hormonalną w organizmie.

Najczęściej sami przyczyniamy się do swoich problemów, ponieważ nie wiemy jak dbać o jelita i nie powodować u siebie zaparć. Dowiedz się więcej.

Jak można zapobiegać tym problemom?

Przede wszystkim, najważniejsze jest uświadomienie sobie swoich błędów. Warto choć trochę czasu poświęcić na aktywność fizyczną. Niech będzie to codzienny kilkuminutowy spacer z psem. Ważne, aby nie siedzieć przez cały dzień.

Poza tym, należy koniecznie pić jak największe ilości wody, najlepiej niegazowanej. Sprzyja ona oczyszczaniu się organizmu z toksyn oraz wypróżnieniom. Dzięki niej, masy kałowe są rzadsze i znacznie łatwiej wydostają się na zewnątrz. Poza tym, woda jest niezbędna, aby błonnik pokarmowy zadziałał we właściwy sposób i oczyścił jelita ze złogów.

Jak dbać o jelita za pomocą diety?

 • Najważniejsze jest stosowanie jak największych ilości naturalnego błonnika pokarmowego. taki błonnik znajduje się przede wszystkim w płatkach owsianych, w pieczywie pełnoziarnistym, ale również w wielu warzywach i owocach, w szczególności tych, które zjadamy ze skórką i błonkami.
 • Błonnik pokarmowy można też zakupić, jako gotową mieszankę, na przykład Fibra Vitale (babka płesznik, babka jajowata i siemię lniane) i spożywać go każdego dnia.
 • Należy unikać produktów mięsnych, ponieważ zakwaszają one organizm i nie sprzyjają jego oczyszczaniu. Produkty zwierzęce mogą być szczególnie toksyczne, jeżeli zalegają w jelitach.
 • Na czas oczyszczania jelit ze złogów, najlepiej jest jeść jak najwięcej surowych warzyw i owoców.

Odpowiednia, zbilansowana dieta i jadanie o regularnych porach, w równych odstępach czasu powinny bardzo szybko przynieść pożądane rezultaty. Lepiej unikać też alkoholu oraz słodyczy przez jakiś czas.

Oceń ten wpis.

10 komentarzy - “Jak dbać o jelita, aby ich nie zapychać?”

 1. Hanka says:

  Jakiś czas temu ograniczyłam spożycie mięsa. Zaczęłam jeść więcej warzyw, pić więcej wody. Zastanawiam się też nad kupnem tych ziół polecanych w artykule. Myślę, że to ostatecznie odepcha mi jelita ze złogów.

  Odpowiedz
  1. July says:

   Na pewno Ci pomoże, bo mi pomogło. Tylko nie możesz się zniechęcać, bo u mnie zaczęły działać po kilku tygodniach picia. Organizm musi się przyzwyczaić, ale później już jst z górki. Wystarczy zdrowa dieta i nie będą Cie męczyły zaparcia 🙂

   Odpowiedz
  2. kynga says:

   Polecam zdecydowanie FibraVitale. Mają bardzo duży wpływ na jelita i odczujesz to jeśli będziesz piła regularnie. Zmieniłaś już dietę, więc to też Ci pomoże

   Odpowiedz
  3. Majka says:

   Na pewno, te zioła zawierają dużo błonnika naturalnego, więc możesz być pewna, że złogów się pozbędziesz 🙂

   Odpowiedz
 2. Dona says:

  Kiedyś nie miałam takich problemów z jelitami. Mogłam jeść wszystko co chciałam, ale niestety z wiekiem jelita zaczęły gorzej pracować, albo nie wytrzymały tego co jadłam i teraz też zmagam się z zaparciami i myślę, że zalegają mi kamienie kałowe. Muszę spróbować tego oczyszczania za pomocą cytryn

  Odpowiedz
 3. Ania says:

  Wystarczy, że zaczniesz jeść to co opisane jest w artykule. Ja tak zrobiłam i czuję o wiele większą różnicę 🙂 Czuję się o wiele lżej i nawet schudłam kilka kg

  Odpowiedz
 4. Werka says:

  Najlepszy błonnik to ten z naszego pożywienia np otręby owsiane i jabłka (zawsze ze skórką!)

  Odpowiedz
 5. Natalia34 says:

  na początku myślałam, że nie znajdę czasu na codzienny ruch, ale zaczęłam od wysiadania przystanek wcześniej z autobusu i już miałam na plusie 10min spacerek 😀

  Odpowiedz
  1. Iga says:

   Bardzo dobry pomysł ;D też chyba zacznę tak robić, bo zawsze znajdę wymówkę, żeby nie ćwiczyć albo nie iść na siłownię

   Odpowiedz
 6. Natalia34 says:

  Polecam, bo taki spacer daje o wiele więcej energii 🙂 Tymbardziej teraz jak jest taka ładna i słoneczna pogoda

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *