Każdego dnia wystawiamy nasz układ pokarmowy na spore próby. Większość osób nie stosuje bowiem podstawowych zasad zdrowego żywienia i często jadamy nieregularnie i niewłaściwe produkty. Przede wszystkim, cierpią na tym nasze jelita i cały układ wydalniczy, ponieważ ich zadanie jest niezwykle utrudnione. Okazuje się, że u wielu osób w końcowym odcinku jelita grubego, odbytnicy, gromadzą się tak zwane złogi kałowe, które są odwodnione i dość twarde. Może dochodzić wówczas do uporczywych zaparć, z którymi bardzo trudno się walczy. Kamienie kałowe zalegają w jelitach przez kilka lub kilkanaście dni i wszystkie toksyny w nich zawarte mogą wydostawać się do naszych innych układów. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ prowadzi przede wszystkim do znacznego upośledzenia działania układu pokarmowego.

Jakie są najczęściej wymieniane przyczyny zapchanych jelit?

  • Przede wszystkim, wskazuje się na siedzący tryb pracy oraz bierny tryb życia. Często więc osoby nieaktywne, lub po prostu chore mają poważne problemy z wypróżnieniami.
  • Poza tym, dieta uboga w błonnik pokarmowy i produkty wysokoresztkowe, nie sprzyja wypróżnieniom.
  • Wiele osób zapomina o konieczności codziennego wypijania płynów, przez co złogi kałowe twardnieją i wysuszają się, a zwykła perystaltyka jelitowa nie jest sobie z nimi w stanie poradzić.
  • Przyczyną mogą być również problemy z równowagą hormonalną w organizmie.

Najczęściej sami przyczyniamy się do swoich problemów, ponieważ nie wiemy jak dbać o jelita i nie powodować u siebie zaparć. Dowiedz się więcej.

Jak można zapobiegać tym problemom?

Przede wszystkim, najważniejsze jest uświadomienie sobie swoich błędów. Warto choć trochę czasu poświęcić na aktywność fizyczną. Niech będzie to codzienny kilkuminutowy spacer z psem. Ważne, aby nie siedzieć przez cały dzień.

Poza tym, należy koniecznie pić jak największe ilości wody, najlepiej niegazowanej. Sprzyja ona oczyszczaniu się organizmu z toksyn oraz wypróżnieniom. Dzięki niej, masy kałowe są rzadsze i znacznie łatwiej wydostają się na zewnątrz. Poza tym, woda jest niezbędna, aby błonnik pokarmowy zadziałał we właściwy sposób i oczyścił jelita ze złogów.

Jak dbać o jelita za pomocą diety?

  • Najważniejsze jest stosowanie jak największych ilości naturalnego błonnika pokarmowego. taki błonnik znajduje się przede wszystkim w płatkach owsianych, w pieczywie pełnoziarnistym, ale również w wielu warzywach i owocach, w szczególności tych, które zjadamy ze skórką i błonkami.
  • Błonnik pokarmowy można też zakupić, jako gotową mieszankę, na przykład Fibra Vitale (babka płesznik, babka jajowata i siemię lniane) i spożywać go każdego dnia.
  • Należy unikać produktów mięsnych, ponieważ zakwaszają one organizm i nie sprzyjają jego oczyszczaniu. Produkty zwierzęce mogą być szczególnie toksyczne, jeżeli zalegają w jelitach.
  • Na czas oczyszczania jelit ze złogów, najlepiej jest jeść jak najwięcej surowych warzyw i owoców.

Odpowiednia, zbilansowana dieta i jadanie o regularnych porach, w równych odstępach czasu powinny bardzo szybko przynieść pożądane rezultaty. Lepiej unikać też alkoholu oraz słodyczy przez jakiś czas.