Dieta oczyszczająca jelita

Jelita są niezwykle istotną częścią naszego organizmu. Przede wszystkim, odpowiadają one za procesy wydalnicze i oczyszczają nasz organizm z resztek pokarmowych i toksyn. Poza tym, to jelita właśnie odpowiadają za odporność naszego organizmu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zachowanie odpowiedniej flory bakteryjno-jelitowej ma ogromny wpływ na stan funkcjonowania całego organizmu. Dlatego też, co jakiś czas, każdy z nas powinien przeprowadzić oczyszczanie jelita grubego z toksyn i złogów kałowych, które gromadzą się tam przez cały czas.

Skąd biorą się toksyny w naszych jelitach?

 • Pochłaniamy je razem z naszymi posiłkami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele chemicznych dodatków i konserwantów znajduje się w produktach, które dostępne są na co dzień w sklepach.
 • Poza tym, okazuje się, że większość osób odżywia się na mieście, tak zwanymi fast foodami i produktami wysoko przetworzonymi, które zawierają sporo niezdrowych dla naszego organizmu składników.
 • Toksyny te gromadzą się w naszych jelitach, jako złogi kałowe i ciężko się jest ich pozbyć. Często tworzą masę, która osadza się na ściankach jelit i prowadzi do zaparć.

Dieta na oczyszczanie jelit

Oczyszczanie swojego organizmu warto zacząć przede wszystkim od diety. Ma ona ogromny wpływ na procesy wydalnicze i może je unormować. Dzięki właściwej diecie, można oczyścić swój organizm, bez stosowania sztucznych środków i leków oraz bez interwencji lekarza. Przeczytaj więcej o produktach, które pomogą w trawieniu.

Jaka powinna być dieta oczyszczająca jelita?

 • Przede wszystkim, powinna być ona bogata w błonnik pokarmowy.
 • Jest to składnik, którego nasz organizm nie trawi. Dostaje się on więc w całości do jelit i pod wpływem absorpcji wody pęcznieje w znaczny sposób. Dzięki temu, zachowuje się jak szczotka i zbiera ze ścian jelita wszystkie resztki pokarmowe, które nie zostały strawione i pomaga w wypróżnieniach.
 • Błonnik pokarmowy można znaleźć w kaszach, pieczywie pełnoziarnistym, warzywach i owocach. Można też postawić na produkty gotowe, jak Fibra Vitale, które zawierają jedynie naturalny błonnik pokarmowy w postaci nasion babki jajowatej, babki płesznik oraz siemienia lnianego.
 • W diecie nie może zabraknąć przede wszystkim warzyw. Można je spożywać pod każdą postacią, zarówno surowe, jak i gotowane.
 • Owoce również powinny stanowić stały element diety. Najlepiej działają te zjadane ze skórką, ponieważ to w niej znajduje się najwięcej błonnika. Musi ona zostać jednak bardzo dokładnie umyta i oczyszczona z toksyn i chemii.
 • Najlepiej w trakcie oczyszczania organizmu zrezygnować z produktów mięsnych. Również nabiał nie jest wskazany w tym czasie.
 • Lepiej postawić na spore ilości kaszy. Posiłki powinny być ciepłe i łatwo przyswajalne.

Dieta na oczyszczenie jelit powinna być stosowana przynajmniej przez kilka dni, a najlepiej przez okres dwóch tygodni. Wówczas ma ona szansę zadziałać w odpowiedni sposób i faktycznie oczyścić jelita ze wszelkich złogów i pozostałości.

Jakie działania, poza dietą warto wprowadzić?

W trakcie oczyszczania organizmu, bardzo ważne jest również wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej unikać w tym czasie kawy i alkoholu, a zdecydować się przede wszystkim na wodę niegazowaną oraz herbaty ziołowe. Takie napary działają również pobudzająco na układ trawienny i wydalniczy i pomagają w procesach oczyszczania. Samej wody osoba dorosła powinna wypijać przynajmniej dwa litry w ciągu dnia. Nie wolno o niej zapominać, szczególnie jeżeli spożywa się spore ilości błonnika pokarmowego, ponieważ jedynie w połączeniu z  wodą jest on w stanie zadziałać we właściwy sposób.

Najlepiej zdecydować się też na wysiłek fizyczny i odpowiednią aktywność. Oczywiście, nie można się przeforsowywać, ale każdego dnia warto znaleźć czas przynajmniej na spacer na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na procesy oczyszczania naszego organizmu i pomaga w zachowaniu właściwej perystaltyki jelit.
Wiele osób, poza samą dietą, stosuje również lewatywy, jako sposób na oczyszczenie jelita grubego ze złogów. Warto w tym czasie faktycznie przeprowadzić zabieg lewatywy w warunkach domowych, ponieważ niekiedy zalegające złogi są zbyt zbite i twarde i trzeba im pomóc. Dobrze wykonana lewatywa pomaga skutecznie oczyścić jelito grube i pomóc mu w pracy.

Oceń ten wpis.

7 komentarzy - “Dieta oczyszczająca jelita”

 1. Aneta says:

  Miałam raz w życiu robioną lewatywę i powiedziałam ,że nigdy więcej, okropne uczucie . Jest tyle metod na oczyszczanie organizmu czy jelit , o wiele bardziej przyjemnych 😛

  Odpowiedz
  1. Jaha says:

   Współczuję ja się nie zgodziłam jak lekarz mi zaproponował, też stwierdziłam, że jest wiele innych sposobów i obyło się bez tego 😀

   Odpowiedz
  2. zuza says:

   Właściwie to zmiana diety po prostu. Raz użyłam środków przeczyszczających, ale wiedziałam na co się piszę. Później przez długi czas jadłam lekkie rzeczy i piłam dużo kefirów i odbudowałam swoją florę bakteryjną w jelitach. Teraz czuję się znacznie lepiej ale łatwo nie było

   Odpowiedz
 2. Ula says:

  polecam Wam bratka 🙂 Dużo się po nim sika, ale bardzo dobrze oczyszcza

  Odpowiedz
 3. Patka says:

  Na oczyszczanie jelit najlepsze jest siemię lniane i dużo go jest w ziołach Fibra Vitale 🙂 Są o wiele lepsze niż jakieś tabletki !

  Odpowiedz
 4. Róża says:

  Ja nigdy nie miałam robionej lewatywy. Mówisz, że to bardzo nieprzyjemny zabieg? Ale to chyba konieczność, jeśli chodzi o zapchane jelita?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *